Waarom kan een RMS nooit een Revenue Manager vervangen?

De afgelopen jaren zijn er steeds meer RMS-systemen bijgekomen. Een RMS staat voor Revenue Management systeem. Deze systemen beloven hoteliers tijd te besparen, betere beslissingen te nemen en omzet te optimaliseren. Bekende systemen hiervan zijn: Ideas, Duetto, Outperform en Atomize (het systeem van Mews). Maar: kunnen zulke systemen Revenue Managers vervangen? Kun je zo’n systeem laten draaien zonder er verder naar om te kijken?

Het korte antwoord hierop is: nee! Een RMS is heel goed met data. Zo’n systeem kan in korte tijd heel veel informatie verwerken, trends herkennen en prijsaanbevelingen doen. Het neemt hiermee veel tijd uit handen. Maar: een RMS baseert zich op historische data en algoritmes. Het kan niet goed inspelen op onverwachte gebeurtenissen zoals een hele goede weersvoorspelling. Denk hierbij aan een congres in de stad. Ook kijkt het systeem niet naar merkpositionering. Heb je als hotelier bijvoorbeeld een bedrag in je hoofd dat je maximaal voor een hotelkamer wil hebben? Wellicht omdat hierboven de reviews achteruitgaan? Je kunt wel minimale en maximale prijzen ingeven in een RMS, maar hierbij is dan weer geen nuance. Wellicht is er een heel groot evenement in de stad zoals het concert van Taylor Swift in 2024 of het jaarlijks terugkerende IBC in Amsterdam. Op zulke dagen wil je (vaak) afwijken van maximale prijzen.

Het is heel belangrijk om een RMS goed te vullen met data en dit up-to-date te houden. Zeker wanneer de informatie die is ingegeven in een systeem niet juist is, zal het systeem een verkeerde output gaan geven. Een Revenue Manager moet beoordelen of de cijfers logisch zijn. Daarnaast ontbreekt er menselijk contact. Een RMS kan niet onderhandelen met OTA’s en er ontbreekt een samenwerking met andere afdelingen zoals Reserveringen of Sales & Marketing. Ook zal een RMS-systeem niet inspelen op momenten waarop een tijdelijke promotie nodig is of deze promotie voor je inladen bij OTA’ s zoals Booking.com of Expedia. Een goede Revenue Manager doet dan ook meer dan data analyseren.

Een Revenue Manager en een RMS versterken elkaar. Om een eenvoudige vergelijking te maken: de RMS is de rekenmachine en de Revenue Manager bepaalt welke som er moet worden gemaakt en waarom. Dit samen zorgt voor het meest optimale resultaat. Een Revenue Manager neemt strategische beslissingen, ondersteunt door data vanuit een RMS.

Binnen IFHG werken we ook met een RMS-systeem: Outperform. In dit systeem zien we historische data van een hotel, wat er toekomstig op de boeken staat, een verwachting van de toekomst (forecast en budget) en de prijzen van de concurrentie. Dit systeem geeft een prijsaanbeveling en op basis hiervan maken we prijs- en strategie beslissingen.

Ben je nog geen klant bij IFHG? Wellicht kunnen we iets voor elkaar betekenen! Neem dan contact met ons op!

Volgende
Volgende

AI & Revenue Management